Anabolics
Search More Than 6,000,000 Posts
Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    1-Cent's Avatar
    1-Cent is offline Anabolic Member
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Canada, Eh
    Posts
    2,389

    How much do you spend on Protein?

    Just wired another $220 (CDN $) for 24lbs of whey isolate, pretty upsetting moment lol. Should last me 2 months if I'm extremely lucky, probably a few days short of 2 months, so roughly $110 /month. 12lbs of protein every month seems like a **** lot to me hah. Does everyone else go thru this much? I use 3 full servings per day, one when I wake up, one in the afternoon and one at night.

    Better deal than I was getting though, used to pay up to $140 /month until I found this privately owned place here in town so I'm saving myself 60+ bucks now... still seems like alot of dough on top of real food and AAS, not a cheap sport thats for sure!

  2. #2
    craneboy's Avatar
    craneboy is offline Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    nor*cal
    Posts
    1,540
    about $120 a month right now

  3. #3
    SwoleCat is offline AR Hall of Fame
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    25,778
    Nothing.

    ~SC~

  4. #4
    6_pak is offline Associate Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    murfreesboro
    Posts
    356
    Buying bulk seems economical in the long run. But for some of us on a limited budget, that may not be the best route. I too get in 3 shakes a day on top of 4 real meals a day. I buy 10lbs at a time. Optimum Nutrition sells their 10lb bags for $40 or $45 plus shipping, thats about $50 all together. Its not the best tasting protein but who gives a sh*t. We're in it for the muscle not the taste. With the food i eat a lot of tuna=54 cents a can, 34 grams of protein. Eat 3 a day. In order to get big you have to eat big and that takes money. Sacrifices that we endure to reach our goals!!!!

  5. #5
    100%NATURAL-theGH's Avatar
    100%NATURAL-theGH is offline Senior Member
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    City of Angels
    Posts
    1,622
    AllSPortsNutrition.com I use Optimum Nutrition protein myself and I think that it tastes pretty good in comparison to some other things I have tried... its roughly $45 shipped from them and you can get 2 bags for $95 shipped... that would be about enough for 2 months for you... maybe a little short... but you would still be saving a ton of money..

  6. #6
    imann is offline Member
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    upinyourgirl
    Posts
    503
    My training partner works at GNC, so we get the hook-up on all the GNC brand products. I pay about 22$ for a 6lb tub of GNC whey...lasts me about 3 weeks or so.It is one of the best tasting whey proteins I have used(but i do mix it with 2% milk).

  7. #7
    mitch911 is offline Member
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Canada
    Posts
    856
    150 bucks for 22lb whey isolate from an online website

  8. #8
    Boost n Juice's Avatar
    Boost n Juice is offline Associate Member
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    296
    I got 50lbs of whey shipped for about $140 on ebay.com...

    I only have two shakes a day, real food for me...

  9. #9
    BassMuscle's Avatar
    BassMuscle is offline Associate Member
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Tijuana, Mexico
    Posts
    220
    Quote Originally Posted by Boost n Juice
    I only have two shakes a day, real food for me...
    I agree, real food is the way to go.

    BassMuscle

  10. #10
    LAGMuXle's Avatar
    LAGMuXle is offline Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New York
    Posts
    750
    I just stumbled across 12 boxes of Protoplex (20 packets each) for a dollar a piece at my local Vitamin World... they cause some horrible gas, but for a buck a box ... I didn't think I could go wrong.

    I go through 3 shakes a day normally... so that would figure out to around 100 a month or more.


    MuX

  11. #11
    Panzerfaust's Avatar
    Panzerfaust is offline Ron Paul Nuthugger
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Deutschland
    Posts
    8,828
    Downing my PWO as i write this. I also use the 10lb bags of ON Whey from allsportnutrition.com

    I would say $50 a month....and lots of tuna! Of course this does not include my Dex, chicken, steak, greens, eggs, cottage cheese (fat free) and my ECA stack.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •