Anabolics
Search More Than 6,000,000 Posts
Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    daman1's Avatar
    daman1 is offline Diet Specialist
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    beatin it up...
    Posts
    3,200

    affordable proteins for college student.

    I was hoping some of you guys on here could post some cheap good protein sources for someone on a college budget. I can think of eggs and tuna. Thanks for anyone's input.

  2. #2
    Elliot's Avatar
    Elliot is offline Anabolic Member
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Ohio
    Posts
    4,353
    allthewhey.com get 5 lbs it comes out to 50 cent per shake.. 25g of protien per shake.. other chicken thighs, eggs, tuna as you said.. thats all i can think of..

  3. #3
    azstud2 is offline Junior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    arizona
    Posts
    53
    pick up some protein from gnc bro. the best shiot out right now for alot of guys to pick up as far as im concerned is called "ON 100% WHEY". 77 servings in each container. 110 calories,10 from fat. .5 grams saturated fat. 23 grams of protein. the best part though is only 3 grams of carbs,and one of those from sugar.its the protein i switched too and has been awesome when cutting up and dieting right. depends on what u want bro.alot of protein out there has more grams of it per serving,but your gettin tons of carbs with it.myoplex was good when i was bulking,lots of carbs. both ive mentioned were pretty cheap pickups at gnc,u could shop the net like one bro said,i prefer not too. my 2 cents,good luck brotha

  4. #4
    sp9's Avatar
    sp9
    sp9 is offline MMA Competition Sentinel
    Join Date
    Feb 2002
    Location
    Land of milk and honey.
    Posts
    3,585
    If you go with optimum nutrition 100% whey 10lbs then buy it at allsportsnutrition.com. That will save you much $ over gnc. They have another 10lb whey protien on an at cost special $37. It will last you a while.

  5. #5
    DARKSEID's Avatar
    DARKSEID is offline Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    1,757
    definitely ON, 10lb bag $50 160 servings.

  6. #6
    saboudian's Avatar
    saboudian is offline Senior Member
    Join Date
    Oct 2002
    Location
    Michigan State University
    Posts
    1,712
    If you're thrifty, buy the pro-rated protein for $37 plus a few bucks for shipping and handling. Other than that, you can live on $5 a day if you want to. Eggs are a dollar a dozen, tuna is 2 for a buck when its on sale, you can find beef for a buck a pound on sale. About as cheap as you can get, unless you buy an unlimited meal plan if you're in the dorms.

  7. #7
    usualsuspect's Avatar
    usualsuspect is offline Anabolic Member
    Join Date
    Jul 2002
    Posts
    2,936
    Go in with someone and buy a cow. I'm serious, you can have a butcher slice it up probaly for less than a dollar a pound.

    ~US~

  8. #8
    saboudian's Avatar
    saboudian is offline Senior Member
    Join Date
    Oct 2002
    Location
    Michigan State University
    Posts
    1,712
    Quote Originally Posted by usualsuspect
    Go in with someone and buy a cow. I'm serious, you can have a butcher slice it up probaly for less than a dollar a pound.

    ~US~
    Well assuming he is in a part of the counrty where you can find one.

    Of course if you're a college student, where the hell are you gonna put a couple hundred lbs of beef?

    Honestly, If i could buy a cow, I would, but there's no place around here. Cause if I had my own place with room for an extra freezer for the **** cow, I'd do it in an instant.

  9. #9
    saboudian's Avatar
    saboudian is offline Senior Member
    Join Date
    Oct 2002
    Location
    Michigan State University
    Posts
    1,712
    Or you could just raise some chickens, and thrown em in a dog house or something. There ya go, fresh eggs everyday and at the end of the school year, ya got yourself a nice big dinner. LOL

  10. #10
    usualsuspect's Avatar
    usualsuspect is offline Anabolic Member
    Join Date
    Jul 2002
    Posts
    2,936
    Quote Originally Posted by saboudian
    Or you could just raise some chickens, and thrown em in a dog house or something. There ya go, fresh eggs everyday and at the end of the school year, ya got yourself a nice big dinner. LOL
    Now your thinking Sab, lol.

    And don't dismiss my crazy cow idea just yet. All you need to do is find a few people interested in a few lbs of meat and keep the rest to yourself. You will probably also need an extra storage fridge (get one for 200 bucks) and well the most important thing you'll need is nearby access to a farm. But hey its a thought!

    ~US~

  11. #11
    J-F's Avatar
    J-F
    J-F is offline Associate Member
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    mtl
    Posts
    291
    Quote Originally Posted by usualsuspect
    Go in with someone and buy a cow. I'm serious, you can have a butcher slice it up probaly for less than a dollar a pound.

    ~US~
    Well, that was the heaviest thing ive ever heard! lol

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •