Search More Than 6,000,000 Posts
Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    musclestack is offline Productive Member
    Join Date
    Mar 2005

    Need help with supplement.

    Hey, fellas. Right now I'm taking Pro Complex and GNC's ProPerformance Weight Gainer 2200. And any of you who have taken that weight gainer (or any other weight gainer, that I know of) know that it only lasts like a week at most. I use a lot of supplements due to my job and going to school; just comes in really handy when you're pushed for time. But Daaaammnn, it gets really expensive spending $40.00 a week at GNC.

    Does anyone know of a supplement out there that I can get around the same amount of calories and protein as the 2 supplements that I'm taking right now provide??? And one that will last a bit longer???

    Oh, almost forgot. I mix these 2 supplements together 3 times/day. Each serving, I'm getting around 700 calories and 87 grams of protein. So, can anyone help me out with a different supplement that I don't know of???

    Thanks a lot, guys,

  2. #2
    kloter1's Avatar
    kloter1 is offline Southern Steel Bodybuilding
    Join Date
    Sep 2004
    Bubba Army
    geez thats a ton of $ to spend on that. what about buying bulk food?

  3. #3
    musclestack is offline Productive Member
    Join Date
    Mar 2005
    Yea, but being a full-time student and working all the time (5 days a week), supplements come in SO handy. And I want to make sure that I get ALL the calories, protein, and other nutrients that I need.


  4. #4
    Impitious's Avatar
    Impitious is offline Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Eh, I'm not a fan of supplements. I would rather eat my nutrients.

    I'm very budget concience when it comes to buying food as well. The best thing I ever did was buy a Costco membership [although BJ's work just as good].

    Peanut Butter sandwhiches, cans of tuna, fat-free yogurt, cottage cheese, chick peas, almonds and other stuff like that are really easy to carry around with you and if you buy them at a bulk food place, you're going to spend a lot less than $40 a week.

  5. #5
    prolangtum's Avatar
    prolangtum is offline Supplement Guru
    Join Date
    Jan 2005
    Id just stick with a whey protein, and than eat it with other calorie dense foods. Peanuts, Peanut Butter, bagels, etc.

  6. #6
    mg316's Avatar
    mg316 is offline Associate Member
    Join Date
    Nov 2005
    In the Lab
    gnc pro performance amino 1000 will help, and its cheap also

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts