Thread: wow this is expensive
-
03-22-2008, 05:00 PM #1
wow this is expensive
between food, supplements. did I say food.... boy food is getting expensive... even my whey protein.... just thought I would vent
-
03-22-2008, 05:05 PM #2
buy all ya supps & meat in bulk - can save loads right there.
and grow veg in ya garden (or have a family member who does like i do!)Last edited by shifty_git; 03-22-2008 at 05:11 PM.
-
03-22-2008, 05:10 PM #3
ya man, expecially if your young and just getting your finances in order. hell i barely swing for gas to get to the gym.
-
03-22-2008, 05:43 PM #4
chicken and sweet potatoes. annnnk you.
-
03-22-2008, 05:47 PM #5
Sam’s 3lb bag of chicken for 6 bucks and 5lbs of whey for 26. Milk for 2.50 a gallon so you can get most of your protein for about 150.00 a month.
-
03-22-2008, 05:50 PM #6
Maybe you could find a group of older people who do vegetable gardens (not sure if you have allotments in the USA, but here in the uk we have sections of land in estates where people rent a small patch and grow veg) and strike up a deal to take surplus stock off them as a low price.
-
03-22-2008, 05:57 PM #7
yeah I buy lots of chicken.... but forget about going out to eat,... yikes,...
-
03-22-2008, 06:01 PM #8
-
03-22-2008, 06:04 PM #9
yeah.....I buy my food at a Sams and it still costs about 150 for 2 weeks almost,
most expensive part of bodybuilding, and just think the bigger you get the more food you are going to eat so your food bill could be $900 a month one day! lol
-
03-22-2008, 07:04 PM #10
Reminds me of the Jay shopping vid:
http://www.megavideo.com/?v=6SNIXPDM
-
I get 12 chicken breast for about 15 bucks then a few bags of brown rice. Make great lunches for work.
-
03-22-2008, 08:27 PM #12
Buying in bulk ftw.
-
03-22-2008, 08:32 PM #13Banned
- Join Date
- Oct 2007
- Location
- Goldy
- Posts
- 852
Try it with 3 kids and a mortgage. (self inflicted I know but still not easy).
-
03-22-2008, 08:34 PM #14Member
- Join Date
- Oct 2005
- Posts
- 949
WTH are you guys complaining about? My grocery bill is at least $2,000 per month (3 kids though), but I send them to their mothers at least 2 times per week, so it still adds up. That's not to mention we go out to eat a few times a month.
-
03-22-2008, 08:42 PM #15
-
03-22-2008, 08:44 PM #16
-
03-22-2008, 09:05 PM #17Member
- Join Date
- Oct 2005
- Posts
- 949
F'in food in Seattle is expensive. $2K a month part time food is nothing for three kids. 14% of our income/purchases is spent on taxes. Gas close to $4 per gallon, median home price, 3 bedroom 1,500 sg ft. at $500,000. Close in $750,000. Ball game for 4, cheap seats, with hot dogs and parking, $400. Restaurant bill for 4 in avg restaurant, with tip, around $150. Cell phone taxes alone, $125 per month.
-
03-22-2008, 09:16 PM #18
-
03-22-2008, 09:33 PM #19
-
03-22-2008, 09:36 PM #20
Whey has gotten ridiculously expensive over the last 2 years. I used to pay $70 for a 25 lb bulk bag of isolate. Now it's $181.
-
-
03-22-2008, 10:02 PM #22
You guys should check out the supplement prices in Europe. You guys seem ridiculous to me complaining about your prices while we are paying easily 50% more over here.
-
03-22-2008, 11:24 PM #23
I agree, everything is getting crazy expensive now a days.
Thread Information
Users Browsing this Thread
There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)
Expired dbol (blue hearts)
01-11-2025, 04:00 PM in ANABOLIC STEROIDS - QUESTIONS & ANSWERS