Results 1 to 32 of 32

Thread: Gear, Supplements, Groceries $$ ??

  1. #1
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Anytown USA
    Posts
    3,275

    Gear, Supplements, Groceries $$ ??

    Just wondering what everyone else spends by the time they get done with Gear, PCT, Supplements(creatine , Multi Vitamins Etc.) and all the food to eat halfway decent?
    I figure for me it is somewhere around $400-600month
    $125.00 for all the supplements and another $300+ for good food

    and how about you??

  2. #2
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    the north pole
    Posts
    297
    2000 a month in food and goin out to eat includin protein

  3. #3
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by ninesecz View Post
    Just wondering what everyone else spends by the time they get done with Gear, PCT, Supplements(creatine , Multi Vitamins Etc.) and all the food to eat halfway decent?
    I figure for me it is somewhere around $400-600month
    $125.00 for all the supplements and another $300+ for good food

    and how about you??
    I would say i spend around 40$ a day on food. Days that include fish and or turkey about 10$ more. Very minimal spending on supplements. Maybe 100 a month at most. Gear is only once so far.

  4. #4
    I eat a basic diet most of the time but it adds up. I eat mostley chicken breasts, which I buy only when there $2.00lb or less, frozen broccoli.

    I can get supplements cheap so Im real lucky there.

  5. #5
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    R.I.P My friends
    Posts
    15,015
    somewhere around $400 for food, $250 for suppliments and gear is the cheap part

  6. #6
    Tigershark's Avatar
    Tigershark is offline "Who wants to be Clark Kent, when you can be Superman."
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    New Hampshire
    Posts
    13,284
    Man I am lucky on the food part. Having a cafeteria at work and being friends with the cooks has real benefits.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Go Figure
    Posts
    2,390
    $125 on food a week, plus supps.

  8. #8
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Look up in the sky...
    Posts
    3,265
    I ma afraid to post what I am spending in case my wife ever logs on to check me out. I just ordered 800 iu's hgh, 3 mg igf, test, bw, slin pins, and 25 lbs of protien.

  9. #9
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    No source checks
    Posts
    31,195
    I dont pay anything, i steal everything...

  10. #10
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    R.I.P T-MOS
    Posts
    24,491
    1million pounds a week on chicken and tren

  11. #11
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    PA
    Posts
    30,963
    I work my bills of in sexual favors.

    Bill me.....

  12. #12
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    North dakota
    Posts
    3,576
    most goes to food, 99.9% of supps are a waste of time.

  13. #13
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    T-MOS LIVES FOREVER/W GOD
    Posts
    9,329
    Quote Originally Posted by mn_fighter View Post
    most goes to food, 99.9% of supps are a waste of time.
    agreed, on protein a day and that because I am lazy..

  14. #14
    Join Date
    Oct 2001
    Posts
    3,723
    I spend about:

    -$70 a week on food (not including any dinning out)
    -$30 a week on supps (powder/PWO/No2)
    -$800 per cycle, about 2 a year
    =$33 a month for a gym membership

    -About $566 a month on average to live this life style. It's not bad either, If I just ate what I wanted, I'd spend $400 on food easy. I probably save $200 a month, prepping food and dieting rather than going out to eat as much as I would.

  15. #15
    Join Date
    Sep 2001
    Location
    Texas
    Posts
    32,801
    Quote Originally Posted by J-Dogg View Post
    I spend about:

    -$70 a week on food (not including any dinning out)
    -$30 a week on supps (powder/PWO/No2)
    -$800 per cycle, about 2 a year
    =$33 a month for a gym membership

    -About $566 a month on average to live this life style. It's not bad either, If I just ate what I wanted, I'd spend $400 on food easy. I probably save $200 a month, prepping food and dieting rather than going out to eat as much as I would.
    damn bro. I agree most supps are a waste of $$. Also $800 in a cycle is a ton unless you are running gh

  16. #16
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    the north pole
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Tigershark View Post
    Man I am lucky on the food part. Having a cafeteria at work and being friends with the cooks has real benefits.
    ^^^^ IM JEALOUS, eating out and healthy gets pricey

  17. #17
    Join Date
    Oct 2001
    Posts
    3,723
    Quote Originally Posted by gixxerboy1 View Post
    damn bro. I agree most supps are a waste of $$. Also $800 in a cycle is a ton unless you are running gh
    I was going to hop on GH, 5 IU's 5 times a week for 20 weeks and that would run me about 1700.

    I could do test e/deca all year round for 1600 probably.

    I like Primo/mast/test/tbol/var though. so they cost a little more, throw in PCT and the Cials during it and I normally spend at least $500 even if it's just a simple Test E/EQ+ a oral cycle for 12 weeks.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    PA
    Posts
    30,963
    Quote Originally Posted by J-Dogg View Post
    I spend about:

    -$70 a week on food (not including any dinning out)
    -$30 a week on supps (powder/PWO/No2)
    -$800 per cycle, about 2 a year
    =$33 a month for a gym membership

    -About $566 a month on average to live this life style. It's not bad either, If I just ate what I wanted, I'd spend $400 on food easy. I probably save $200 a month, prepping food and dieting rather than going out to eat as much as I would.
    And your still fat !

  19. #19
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    5,963
    easily I spend the most on food, prob 500 a month, another 100 month in protein powders and NO explode and my test cost 10 bucks at walgreens

  20. #20
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sexier than You !!
    Posts
    6,176
    I buy food from Wholesale places.. Sams club, Bjs, Costco etc. I buy in bulk like the grocery stores do and save a ton. Especially when it comes to Tuna, Chicken breasts, eggs (also egg whites) and cases of bottled water. That stuff gets expensive buying from grocery store.

  21. #21
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Houston
    Posts
    4,218
    around 1200 a month but thats including takin girl out to eat at least once a wk

  22. #22
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    North dakota
    Posts
    3,576
    I buy my chickens from the amish community, most of my red meat comes from wild game, fish is probably 25% caught 75% store bought. Vegitables I eat from a farmers market through out the summer. I try to eat as natural as possible. I buy a half cow which is like 600 pounds or so of beef. I really dont spend that much I guess.

  23. #23
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sexier than You !!
    Posts
    6,176
    Quote Originally Posted by mn_fighter View Post
    I buy my chickens from the amish community, most of my red meat comes from wild game, fish is probably 25% caught 75% store bought. Vegitables I eat from a farmers market through out the summer. I try to eat as natural as possible. I buy a half cow which is like 600 pounds or so of beef. I really dont spend that much I guess.

    Yea your getting quality. Cant beat that. Package it up and mail asap

    lol

  24. #24
    Quote Originally Posted by mn_fighter View Post
    I buy my chickens from the amish community, most of my red meat comes from wild game, fish is probably 25% caught 75% store bought. Vegitables I eat from a farmers market through out the summer. I try to eat as natural as possible. I buy a half cow which is like 600 pounds or so of beef. I really dont spend that much I guess.
    wow thats awesome, half a whole cow!?

    I would love to eat that kind of food, all wild. Theres wild turkeys in my backyard alot, maybe i should start hunting them lol

  25. #25
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    North dakota
    Posts
    3,576
    Quote Originally Posted by killagorilla187 View Post
    wow thats awesome, half a whole cow!?

    I would love to eat that kind of food, all wild. Theres wild turkeys in my backyard alot, maybe i should start hunting them lol
    the chicken and cow are all organic also which is pretty cool.

  26. #26
    Quote Originally Posted by mn_fighter View Post
    the chicken and cow are all organic also which is pretty cool.
    you must be missing out on all the juice and hormones we get to eat in regular chicken and beef, jk

  27. #27
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    5,963
    where do u buy half a cow?

  28. #28
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    North dakota
    Posts
    3,576
    Quote Originally Posted by warchild28 View Post
    where do u buy half a cow?
    A guy who raises red angus(same as black just different hide). He his a "hobby farmer" and friends of the family. He only butchers like 10-15 cows a year.

  29. #29
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    North dakota
    Posts
    3,576
    Quote Originally Posted by killagorilla187 View Post
    you must be missing out on all the juice and hormones we get to eat in regular chicken and beef, jk
    growing up, we had a huge garden like 4 acres, raised our own pigs and chickens and geese and ate alot of wild game, benifit of growing up in the country. We eventually had to stop raising pigs when my baby sisters started getting way to attached to them. We all hunted and fished so we ate pretty organically without trying.

  30. #30
    Join Date
    May 2009
    Location
    Michigan
    Posts
    131
    Weird,,,, when I started working out again and dumped the junk , fast food , and restraunt stuff,, my food and supplement bill is actually 25 to 30 % less than my old food bill was, thas including my gym membershipp too......

  31. #31
    Join Date
    May 2009
    Location
    Michigan
    Posts
    131
    Quote Originally Posted by J-Dogg View Post
    I probably save $200 a month, prepping food and dieting rather than going out to eat as much as I would.
    there it is !!

  32. #32
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Between mrs.misery's legs
    Posts
    5,091
    Quote Originally Posted by Knockout_Power View Post
    somewhere around $400 for food, $250 for suppliments and gear is the cheap part
    I wish my gear was the cheap part...lol...

    I'm working on my expected 2010 cycles so I'll post my price for them soon...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •