
Originally Posted by
slfmade
About 3 years ago I bought 2 heifers and let them run on my parents farm. Every year I get 2 calves from the heifers that I take to butcher after they get close to the 1000lb mark. It costs me about 500 each to butcher them and I get between 500-700lbs out of actual meat out of that. So, I'm not sure where you live that it cost you 3.00/lb, but unless you're buying the cow and then butchering you're paying way to much. In the future just let your butcher know that you want the meat as lean as possible. The meat itself doesn't actually contain that much fat, the butcher adds the fat into the grinding process to make the meat taste better (personal preference) and to make the meat go further, thus the reason higher fat meats are cheaper. The meat that I get from my butcher is 96/4, farm raised, organic, blah blah blah, and under 1.00/lb. Just some information for you going forward.