If your like me and finding ways to keep your fridge stocked up the cheapest way possible then check this out and see if any of this can help you out.
A couple things are out there that are pretty expensive that you can avoid paying for if your willing to try a few things.
Pre work out
Sugar free polaner persereves/$2.00 for 13.8 oz/22 servings/1tbs 5 g carbs/4 tbs= 20 g carbs and I'm,flying in the gym,they digest quickly to so it's a no brainer.
Rather then spending your hard earned dollars on the fancy shiny shit from your local vitamin shop or whatever you do.This will cost you$2.00 for the week,and there awesome on your oats
Splenda is expensive as hell so rather then buying the value pack for $9.00 or whatever there robbing people for that shit now a days,go to your local conveniant store or WAWA I prefer,get a cup of coffee and fill up a 20 oz cup with as much splenda as you can then put a lid on it like your getting 2 cups of coffee.I don't even put the lid on and they don't say anything to me about it so I'm assuming it's cool,if it wasn't I'm sure they would say something.A 20oz coffee cup stuffed with single serving splenda packets lasts me about a week and a half to 2 weeks.
Sweet Potatoes are always gonna be cheaper at a fruit stand,and if your consistant with going there buying bulk shoot the shit with the guy who runs it and see if he will give you a break down,of course you'll have to build a repore with the guy and speak to him like a gentleman if you want a break,even a if it's a dollar you just saved a buck,that's a dollar more then you would save on top of what you saving by just avoiding the high prices at the super market.
Eggs are cheap as hell also at a fruit stand or deli and if there's no deli like these where your at then target is your answer
1 dozen large white eggs at target is $1.24 on sale once a month for $1.11 and ain't no way your gonna find eggs cheaper then that
Diet soda is no doubt a staple for me.Target is also a great place for this once a week you can find the good stuff like diet wild cherry pepsi or any diet fruity stuff, 4 12 packs for $11.00 or 1 12 pack for $2.75.
Here's where it get's really good,Old fashion oats the big can $2.75which is unfukin belevable compare to shoprite $4.29 what a joke.
I'm on a serious budget at this point in my life and running out of food is something I can't afford to do when I have goals to acheive.
So enjoy,just trying to help you guys out that are just like me and find it neccessary to spend as little as possible for your bodybuilding needs.