Results 1 to 33 of 33

Thread: How much money do you spend on food?

  1. #1
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    222

    How much money do you spend on food?

    Not including cheat meals, supplements and going out occasionally, how much do you guys spend on food?

  2. #2
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    156
    100 dollars a week maybe less Chicken breast Steak, sirloin Oatmeal Milk Rice Egg whites Fish Fruits and vegies Peanut butter

  3. #3
    Join Date
    May 2013
    Posts
    151
    I'd better not count... Love food.

  4. #4
    Join Date
    May 2012
    Location
    Sweden
    Posts
    6,946
    $200-$300/month for a family of 3 in Souther India!
    Last edited by tarmyg; 01-14-2016 at 05:55 AM.

  5. #5
    Quote Originally Posted by tarmyg
    $200-$300/month for a family of 3.
    How on earth?

    I must spend at least $1000/month for a family of four.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    UK (Nr London)
    Posts
    3,913
    Quote Originally Posted by The Deadlifting Dog View Post
    How on earth?

    I must spend at least $1000/month for a family of four.
    WTF!
    I spend less than £100 (150$) a week on food, thats two adults, 1 schooler and a baby.

  7. #7
    Join Date
    May 2012
    Location
    Sweden
    Posts
    6,946
    Quote Originally Posted by The Deadlifting Dog View Post
    How on earth?

    I must spend at least $1000/month for a family of four.
    I edited my post to clarify that I live in India at this time. Food is dirt cheap, literally!

  8. #8
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    The Trap
    Posts
    290
    Around 150 a week or so.

  9. #9
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    in a dilapidated apt.
    Posts
    14,924
    ~$800 a month.

  10. #10
    kelkel's Avatar
    kelkel is offline HRT Specialist ~ AR-Platinum Elite-Hall of Famer ~ No Source Checks
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    East Coast Dungeon
    Posts
    29,918
    Last month $774.54, to be exact.
    I track everything.
    -*- NO SOURCE CHECKS -*-

  11. #11
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    AZ Side
    Posts
    12,816
    800 a month to feed me, the wife & my 4 year old

    I eat at lest 500 bucks worth out of that.

  12. #12
    Join Date
    May 2015
    Location
    Norn Ireland
    Posts
    237
    £450 pm family of 4 (650$$$ roughly)

  13. #13
    Join Date
    May 2015
    Posts
    1,764
    Anywhere from 65.00 to 100.00. All depends on can food and things that I buy in bulk.

  14. #14
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    L.A
    Posts
    24,628
    Quote Originally Posted by 73rr
    Anywhere from 65.00 to 100.00. All depends on can food and things that I buy in bulk.
    how often? I spend that just on chicken for one week

  15. #15
    Join Date
    May 2015
    Posts
    1,764
    Probably every 2 or 3 weeks I will spend around the 100 marker. The rest of the time it's close to 65.

    I eat alot of ground turkey Witch is cheap and then what ever the store has on special for chicken. ( usually meat that is going to be out of date soon) I cook it pritty much right away so that doesn't bother me

  16. #16
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    L.A
    Posts
    24,628
    Quote Originally Posted by 73rr
    Probably every 2 or 3 weeks I will spend around the 100 marker. The rest of the time it's close to 65. I eat alot of ground turkey Witch is cheap and then what ever the store has on special for chicken. ( usually meat that is going to be out of date soon) I cook it pritty much right away so that doesn't bother me
    right nothing wrong with doing that. Serve safe allows protein 7 days shelf life once cooked and stored properly

  17. #17
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Deep Down South
    Posts
    23,624
    it all depends if i need to get protein or not. i usually spend around $50-60 on myself without any chicken/turkey.

    i usually have enough venison, fish, and other game animals to get me through most of the year, so i don't buy much protein at all

  18. #18
    Join Date
    May 2015
    Posts
    1,764
    Quote Originally Posted by Bio-Active View Post
    right nothing wrong with doing that. Serve safe allows protein 7 days shelf life once cooked and stored properly
    For sure, the only thing that sits in the back of my head is that it's usually the big a** breasts that have so much growth hormone in them from the farms. Nutritionaly might not be the greatest

  19. #19
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    UK
    Posts
    227
    £15 a day grocery shop

  20. #20
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    222
    Quote Originally Posted by RaginCajun View Post
    it all depends if i need to get protein or not. i usually spend around $50-60 on myself without any chicken/turkey.

    i usually have enough venison, fish, and other game animals to get me through most of the year, so i don't buy much protein at all
    You hunt/fish your meats all year? Wow, wish I could live that lifestyle. I have yet to get my hunting and gun license.

  21. #21
    Join Date
    May 2014
    Location
    Australia
    Posts
    155
    Quote Originally Posted by kelkel View Post
    Last month $774.54, to be exact.
    I track everything.
    Three kids two adults at least 1200 a fortnight; food is not cheap in Austr.

  22. #22
    I didn't count the money spend on my eating..

  23. #23
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    UK (Nr London)
    Posts
    3,913
    Quote Originally Posted by yettibecsuse View Post
    Three kids two adults at least 1200 a fortnight; food is not cheap in Austr.
    1200 AUS$ ?!

    thats 1650 USD a month. Holy fvck!

  24. #24
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Deep Down South
    Posts
    23,624
    Quote Originally Posted by somewhatjacked
    You hunt/fish your meats all year? Wow, wish I could live that lifestyle. I have yet to get my hunting and gun license.
    I try to, wild hogs are free to trap and harvest all year round.

    Only can hunt venison for a few months, as well as ducks. Fish, you catch them all year round.

    I stock my freezer to the gills with wild game and fish.

  25. #25
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    UK (Nr London)
    Posts
    3,913
    Quote Originally Posted by RaginCajun View Post
    I try to, wild hogs are free to trap and harvest all year round.

    Only can hunt venison for a few months, as well as ducks. Fish, you catch them all year round.

    I stock my freezer to the gills with wild game and fish.
    Fancy sending some across the pond?

  26. #26
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    dont ask for a source thx
    Posts
    8,949
    I'd say about $250-$300 a week for a family of 3...it all depends on the price of the meat I choose and whether or not it's on sale....obviously I eat more than my wife and daughter that both eat like birds...

  27. #27
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Deep Down South
    Posts
    23,624
    Quote Originally Posted by krugerr
    Fancy sending some across the pond?
    Everything has a price!

  28. #28
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,562
    I do to Sam's club and buy everything I need for about a $100. And I spend about an extra $50 going out to eat. So $150 is about right for me. Sam's clubs 10lb bag of chicken is only $20. So it's not to bad

  29. #29
    Join Date
    May 2015
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by The Deadlifting Dog
    How on earth? I must spend at least $1000/month for a family of four.
    I have 5 and spend like you, we also eat organic as much as possible. I also live in NY where everything costs more.

  30. #30
    Join Date
    May 2015
    Posts
    1,764
    Just got chicken breast from Petes market .99 cents a pound!!! Bought all that I could

  31. #31
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,562
    Quote Originally Posted by 73rr View Post
    Just got chicken breast from Petes market .99 cents a pound!!! Bought all that I could
    Holy sh*t! ¢99 cents! That's great

  32. #32
    Join Date
    May 2015
    Posts
    1,764
    Quote Originally Posted by tice1212 View Post
    Holy sh*t! ¢99 cents! That's great
    Dude Petes market is the best!

    Also figured out some one labeled all there chicken breasts under chicken throats Witch is why it was so cheap! Haha. Old lady seen it when we put it away. Haha

  33. #33
    We spend at least $200 a week and it's just my GF and myself.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •