I been on Whey Gold Standard for years but can't help but think there are better ones out there.. Any recommendations?
I been on Whey Gold Standard for years but can't help but think there are better ones out there.. Any recommendations?
https://www.amazon.com/gp/aw/d/B01EF...76L&ref=plSrch
Sent from my iPhone using Tapatalk
You just have to find one you like and fits into your dietary schemes.
“If you can't explain it to a second grader, you probably don't understand it yourself.” Albert Einstein
"Juice slow, train smart, it's a long journey."
BG
"In a world full of pussies, being a redneck is not a bad thing."
OB
Body building is a way of life..........but can not get in the way of your life.
BG
No Source Check Please, I don't know of any.
Depressed? Healthy Way Out!
Tips For Young Lifters
MuscleScience Training Log
I just order what's cheap from Amazon lol
“If you can't explain it to a second grader, you probably don't understand it yourself.” Albert Einstein
"Juice slow, train smart, it's a long journey."
BG
"In a world full of pussies, being a redneck is not a bad thing."
OB
Body building is a way of life..........but can not get in the way of your life.
BG
No Source Check Please, I don't know of any.
Depressed? Healthy Way Out!
Tips For Young Lifters
MuscleScience Training Log
Been using True Nutrition for well over a decade; mainly straight WPI, but also a blend of WPI, casein, and egg protein.
There are 3 loves in my life: my wife, my English mastiffs, and my weightlifting....Man, my wife gets really pissed when I get the 3 confused...
A minimum of 100 posts and 45 days membership required for source checks. Source checks are performed at my discretion.
Myprotein is by far my favorite.
MTS whey is supposed to taste awesome
Thanks guys! Lots of options in this thread!
Whey/Bulksupplements and Bulkfoods.com no additives-100%pure
Cheers!
Best out is muscle feast and myprotien
11 lbs for $50![]()
Last edited by Couchlock; 11-20-2017 at 07:12 PM.
MyProtein is fucking awesome, and their prices are unbeatable when they are running a big sale, which happens pretty often.
Just last week, I snagged 2.2 lbs. of Creatine Mono, 11 lbs. of whey concentrate and 8.8 lbs. of milk protein concentrate for $116. Then they threw in a free jar of powdered peanut butter as a bonus for the order being over $75.
Right here, pick which fits you best. I have used the peptopro for ever, pricey and taste like bull piss (guess).
https://truenutrition.com/c-230-prot...d-powders.aspx
Disclaimer-BG is presenting fictitious opinions and does in no way encourage nor condone the use of any illegal substances.
The information discussed is strictly for entertainment purposes only.
Everything was impossible until somebody did it!
I've got 99 problems......but my squat/dead ain't one !!
It doesnt matter how good looking she is, some where, some one is tired of her shit.
Light travels faster then sound. This is why some people appear bright until you hear them speak.
Great place to start researching ! http://forums.steroid.com/anabolic-s...-database.html
Attachment 171005
Best value hands down.
Last edited by Obs; 11-21-2017 at 09:20 PM.
Well I'm,ok with that.
I order all my proteins unflavored and when mixed with unflavored creatine, bcaa, and taurine and carnitine, they taste like drinking bitter battery acid.
Or my hemp protien, taste like a ground up piece of wood.
I haven't enjoyed goid flavored food with sauces or excessive salty seasoning since 2012. Except for my oatmeal pancake recipe, it has Stevia and cocoa powder and mashed up nana
Sent from my LGLS775 using Tapatalk
I like pro jym. Whey, casein blend. Tastes pretty good too
There are 3 loves in my life: my wife, my English mastiffs, and my weightlifting....Man, my wife gets really pissed when I get the 3 confused...
A minimum of 100 posts and 45 days membership required for source checks. Source checks are performed at my discretion.
I worked at nutrition stores for years. And I can tell you from experience that whey protein - at least at the ridiculous prices they have it at now - is a complete and total WASTE of money.
Back in the day 10 to 15 years ago protein was still cheaper than food. I could get a 10 lb bag online for $24.99.
Today it still costs them the same, they just take an exorbitant profit. The same 10lb bag costs $100, 4 times more. Now they make an extra $75 profit at your expense! And they also added unhealthy additives like artificial sweeteners as well. What a rip off.
You can get the same amount of protein from actual food, but not only that I find that FOOD actually builds BETTER quality muscle that stays longer, than whey, based on my experience. Food-built muscle lasts 3 to 5 times longer than whey muscle.
Not only that it's often CHEAPER to eat FOOD than whey powder.
WORSE, it's actually BAD to eat 99% of whey powder because it has artificial sweeterns including sucralose (splenda), acesufame-k, aspartame, and more! Also stevia is NOT a healthy alternative!
IF you MUST take protein powder, you must get UNFLAVORED natural kind. There are super expensive ones, waste of money, about 2 to 10 times more expensive than actual food. I have found only TWO that are left that you can get in 2017, that is an OK price, and that doesn't contain any additives or artificial sweeteners. One is from an online site I forget the name but it comes from Europe I found it thanks to a poster above, myprotein.com. The other is at GNC unflavored version.
Please note that flavored version of both Myprotein and GNC BOTH contain artificial sweeteners. You HAVE to get unflavored to avoid it. Unfortunately, I believe both contain soy lecithin as an emulsifier.
However, even the GNC unflavored is still way too expensive and I don't recommend to take any protein powder. Just eat eggs and stuff. If you are bulking for a competition, it can be difficult to eat that much in that case I understand but if at all possible I recommend to avoid protein powder because it is too expensive compared to food and has Zero benefits over food in fact food has better gains than whey powder.
chicken
beef
nuts (cashews, peanuts, etc)
dairy including:
-- raw milk is best, if you can get legally in your state
-- cheese
-- yogurt
there you have it all the protein you need
that said i have some unflavored gnc protein powder and a natural recipe I use to add to it to make it palatable healthily. interesting though i haven't taken any in many months, I better use it before it goes bad. I prefer food over the powder.
Last edited by weightlifting; 11-28-2017 at 12:53 PM.
There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)