Anabolics
Search More Than 6,000,000 Posts
Results 1 to 6 of 6

Thread: Lost time!!!

  1. #1
    hardgainer12's Avatar
    hardgainer12 is offline Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    28310
    Posts
    1,301

    need more cals

    When you dont have time or a lot of money, (mostly no money) whats a good way to increase caloric intake? I only get about 2000 per day thx 4 the help!!
    Last edited by hardgainer12; 09-27-2005 at 10:08 PM.

  2. #2
    SwoleCat is offline AR Hall of Fame
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    25,778
    W/no money I'd say you'd have to steal food.

    Or eat at your friend's houses.

    ~SC~

  3. #3
    xtinaunasty's Avatar
    xtinaunasty is offline Female Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    in your dreams
    Posts
    1,381
    i was in this situation about a year ago...first of all, super wal-mart is your friend! here is a list i came up with while reminiscing:

    poor boy/girl top 6 (can't afford to have 10):

    1. eggs (bought in bulk, 5 dozen) - $4.11 (thats about 7 cents an egg)
    2. tuna (chunk light, wal mart brand of course) - $.40 a can
    3. oatmeal (WM brand) - $1.76 per 42oz canister (about 32 1/2c svgs)
    4. brown rice - $.80 per 16oz bag (makes a sh*tload)
    5. natural peanut butter (WM brand, its pretty nasty...but you need some sort of healthy fats) $1.70 -or- mixed nuts...but i forgot the price
    6. frozen broccoli cuts (WM brand) - $2.50 (big ass bag)

    i lived off of that list for 4 months. i saved $$ and dropped my BF around 10%...so it was definitely a blessing in disguise

  4. #4
    Mealticket's Avatar
    Mealticket is offline Senior Member
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,812
    i use to work as a sous cheffe.....before i rerally started training...i nvr paid for food...even as a prep cook when i was 16 yrs old. Work in the rest biz and it's usually all free...plus u getting paid

  5. #5
    SwoleCat is offline AR Hall of Fame
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    25,778
    Great suggestions!

    ~SC~

    Quote Originally Posted by xtinaunasty
    i was in this situation about a year ago...first of all, super wal-mart is your friend! here is a list i came up with while reminiscing:

    poor boy/girl top 6 (can't afford to have 10):

    1. eggs (bought in bulk, 5 dozen) - $4.11 (thats about 7 cents an egg)
    2. tuna (chunk light, wal mart brand of course) - $.40 a can
    3. oatmeal (WM brand) - $1.76 per 42oz canister (about 32 1/2c svgs)
    4. brown rice - $.80 per 16oz bag (makes a sh*tload)
    5. natural peanut butter (WM brand, its pretty nasty...but you need some sort of healthy fats) $1.70 -or- mixed nuts...but i forgot the price
    6. frozen broccoli cuts (WM brand) - $2.50 (big ass bag)

    i lived off of that list for 4 months. i saved $$ and dropped my BF around 10%...so it was definitely a blessing in disguise

  6. #6
    xtinaunasty's Avatar
    xtinaunasty is offline Female Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    in your dreams
    Posts
    1,381
    thanks SC!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •